باورنکردنی؛ بنای تاریخی شیراز روی لباس سپاهان اصفهان!

توسط

تیم کیتز – لباس های جدید سپاهان در حالی روز گذشته رونمایی شد که یک نکته عجیب در دل طرح این لباس ها وجود داشت، نکته ای که شاید از دید علاقه مندان دور مانده باشد.

پس از رونمایی لباس سپاهان انتظار می رفت تفسیر هر یک از المان های به کار رفته در لباس از سوی باشگاه و تامین کننده بیان شود اما این اتفاق رخ نداد. اکثر علاقه مندان و حتی خود ما نیز ابتدا تصور کردیم تصویر روی پیراهن سپاهان به دلیل برخورداری مسجد شیخ لطف الله از معماری منحصربفرد مربوط به این بنای تاریخی شهر اصفهان باشد، اما عدم شباهت این تصویر با نمای داخلی گنبد این مسجد که از نقوش بسیار معروف و شناخته شده در کل ایران است ما را بر آن داشت تا به دنبال ریشه حقیقی این تصویر مبهم روی پیراهن سپاهان باشیم.

دقیقا در همان ساعات اولیه پس از رونمایی موضوع استفاده از نقوش کاشی کاری یکی از ایوان های مسجد نصیرالملک روی پیراهن جدید سپاهان محرز شد، اما نکته عجیب این است که مسجد نصیرالملک از بناهای قدیمی شهر شیراز است نه اصفهان!

با نگاهی به معماری مساجد و بناهای تاریخی ایران به این نکته پی خواهیم برد که علیرغم تشابه ساختاری در هر یک از سبک های معماری ایرانی اسلامی، هر یک از بناهای شاخص ایران چیدمان طراحی منحصربفرد خود را دارند و تقریبا هیچ دو بنای مشابهی از نظر جزئیات در این سبک ها وجود ندارد.

اینکه از بین انبوهی از آثار و بناهای شاخص و بی نظیر شهر اصفهان یک تصویر از بناهای تاریخی شیراز برای لباس نماینده شهر اصفهان انتخاب شده جای بسی تامل و مایه شگفتی است.

متاسفانه عوامل آل اشپورت علاوه بر اینکه این اشتباه فاحش در انتخاب نماد اصلی پیراهن سپاهان را مرتکب شده اند، حتی به خودشان زحمت نداده اند که همین تصویر مربوط به سقف را به صورت وکتور و مستقل طراحی کنند و تنها به دستکاری نور عکس آن(که با کیفیت بالا در اینترنت قابل دانلود است) برای ایجاد تفکیک بین بافت کاشی های ریز تشکیل دهنده طرح کلی بسنده کرده اند.

پیش از این از سوی آل اشپورت اعلام شده بود که برای طراحی لباس تیم های پرسپولیس، استقلال و سپاهان از طراحان “خبره و زبردست” بهره برده است. حالا پس از چندین ماه صبر هواداران اصفهانی و نتیجه حاصله برای لباس سپاهان، نگرانی هواداران دو تیم بزرگ پایتخت برای طرح لباس جدید تیم شان به شدت افزایش یافته است.

شاید شما دوست داشته باشید

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مرسی از توجه و پیگیری و دقت بالاتون