با دوم قدیم در لیگ، با دوم جدید در آسیا

توسط

تیم کیتز – سپاهان در دو دیدار اخیر خود در لیگ برتر و لیگ قهرمانان با دو لباس ظاهرا مشابه اما متفاوت به میدان رفت.

زردپوشان اصفهان در هتفه بیست و چهارم مقابل صنعت نفت برای دومین بار در فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰ با لباس دوم خود به میدان رفتند، لباسی که پیش از آن در بازی خارج از خانه مقابل فجر سپاسی به تن کرده بودند.

لباس اول سپاهان از هفته هفدهم با تغییر در طرح گرافیکی پایین پیراهن همراه شد و انتظار می رفت لباس دوم اصفهانی ها نیز از این تغییر تاثیر بپذیرد، اما سپاهان مقابل صنعت نفت از همان لباس طرح بشقاب میناکاری استفاده کرد.

اما سرانجام در بازی اول مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ مقابل پاختاکور طرح گرافیکی جلوی پیراهن به تصویر جدید تغییر پیدا کرد تا مشخص شود مسئولان سپاهان لباس های جدید را برای آسیا کنار گذاشته اند.

سپاهان در لیگ تنها مقابل فجر و صنعت نفت نیاز به استفاده از لباس دوم خود دارد، از این رو به نظر می رسد مسئولان باشگاه برای کاهش هزینه ها از موجودی لباس دوم قدیمی در لیگ بهره برده اند. البته این معادله می توانست با استفاده نفت مسجدسلیمان از رنگ زرد برای لباس اول تغییر کند اما آنها مقابل سپاهان سفید پوشیدند.


تغییر بی سر و صدا؛ تقلب سپاهان از روی دست ذوب آهن

(۲۳ بهمن ۱۴۰۰) سپاهان که معمولا در ابتدای نیمه دوم هر فصل از لباس جدید رونمایی می کرد، امسال خیلی بی سر و صدا تغییری موضعی در لباس خود ایجاد کرد.

لباس جدید سپاهان در واقع نسخه اصلاحی لباس پیشین است و باشگاه و آل اشپورت این بار آدرس را درست رفتند و طرح سقف گنبد مسجد شیخ لطف الله که یکی از اماکن تاریخی شهر اصفهان است را جایگزین تصویر مونوکروم بشقاب میناکاری در قسمت پایین جلوی پیراهن کردند.

طرح قبلی که مشخصا با دستکاری تصویر حقیقی بشقاب میناکاری بدست آمده بود، نه در ایده و نه در اجرا چندان جذاب به نظر نمی رسید اما در نسخه جدید بالاخره دست اندرکاران متوجه شدند که باید به سراغ ترسیم خطی رفت نه صرفا ادیت یک عکس واقعی از موضوع طراحی. تغییر دیگر در پیراهن سپاهان مربوط به نوار لبه آستین می شود که البته همان طرح سی و سه پل این بار با ترکیب ریورس استفاده شده و رنگ مشکی معکوس شده است.

لباس ذوب آهن فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰(روی تصویر کلیک کنید)

آل اشپورت و سپاهان در حالی به سراغ ایده سقف مسجد شیخ لطف الله رفتند که پیش از این طرح لباس ذوب آهن نیز با الهام از همین مکان و موقعیت اجرا شده بود! در پایان می توان گفت با اینکه ترکیب کلی لباس سپاهان نسبت به نسخه قبلی بهبود پیدا کرده اما استفاده از ایده مشابه دیگر تیم اصفهانی از نکات منفی آن به شمار می رود.
سپاهان و زردی که ضرورت نداشت

(۲۷ آذر ۱۴۰۰) سپاهان برای اولین بار طی سال های اخیر با ترکیب یکدست زرد مقابل استقلال صف آرایی کرد.

استفاده سپاهانی ها از شورت زرد به جای مشکی در این مسابقه احتمالا متاثر از تغییر رنگ شورت استقلال در فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از آبی به سرمه ای است. هر چند به دلیل نزدیکی دو رنگ مشکی و سرمه ای این اقدام منطقی به نظر می رسد اما از دید سهولت قضاوت برای داوران تمایز قابل قبول بین پیراهن و جوراب دو تیم کفایت می کند و حتی استفاده دو تیم از شورتی با رنگ یکسان نیز اختلالی در این موضوع ایجاد نمی کند.

کما اینکه سپاهان در شرایط مشابه در بازی دو هفته قبل مقابل گل گهر که از شورت سرمه ای استفاده می کرد با همان شورت مشکی به میدان رفت. مثال دیگر این تفاوت رفتار در شرایط مشابه طی هفته های گذشته به تقابل صنعت نفت با استقلال و پیکان مربوط می شود که استقلال با شورت سفید و پیکان با همان شورت سرمه ای به مصاف صنعت نفت رفتند.
سپاهان در فصل قبل گیر کرد؛ مثل هر سال در نیم فصل؟

(۱۱ آبان ۱۴۰۰) سپاهان تنها تیم حاضر در لیگ است که با گذشت سه هفته از فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰ همچنان از لباس های فصل قبل خود استفاده می کند.

سپاهان در دو فصل گذشته در میانه فصل اقدام به رونمایی از لباس جدید کرده و با توجه به تداوم استفاده از لباس قدیمی، این احتمال می رود که این روند در فصل ۰۱-۰۰ نیز تکرار شود.

شاید شما دوست داشته باشید

7 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تنها پیشرفتشون، جانمایی درست لوگوی باشگاه و پرچم ایران هست که اکثر فصل ها جا به جا درج می‏شد!

تو کیت جدید همونم اشتباهه😂

خدا کنه طرح بهتری بزنن این چیه یه طرح آماده و هول هولکی و غیر زیباست برس دارن بابا

افتضاحه

موافقم این چیه تازه می خوان دو فصل ازش استفاده کنن و تنها خوبی که داره لوگوی ایرانه

عزت پورقاز بازیکن حرفه ایه ؟
شکمو

بی هویت ترین لباس