نکات لباس تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲

توسط

تیم کیتز – تیم ملی در دومین مسابقه خود در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اولین بار با لباس اول خود به میدان رفت.

فونت متفاوتی برای شماره پیراهن تمرینی پیش مسابقه تیم ملی استفاده شده، موردی که در جام جهانی قبلی هم شاهد بودیم. اولا چاپ شماره روی پیراهن پیش مسابقه مرسوم نیست و ثانیا مشخص نیست چرا مسئولان فدراسیون برای پیراهن پیش مسابقه از این بابت هویتی مستقل از لباس مسابقه قائل هستند.

تراز نبودن فاصله بین نام بازیکنان و شماره آنها در پشت پیراهن از دیگر مواردی است که در پیراهن برخی بازیکنان مشهود است.

نکته دیگر درج نام شهر دوحه به عنوان محل برگزاری مسابقه ایران و ولز در زیر لوگوی فدراسیون روی پیراهن بود، حال اینکه استادیوم احمد بن علی در محدوده شهرداری الریان واقع شده است. در واقع کشور قطر از ۸ شهرداری تشکیل شده که گاها استادیوم های نواحی حاشیه دوحه نیز به دوحه نسبت داده می شود که نمونه آن استادیوم خلیفه است.


نکات لباس تیم ملی در جام جهانی – بازی اول

(۱ آذر ۱۴۰۱) لباس جدید ایران سرانجام در اولین مسابقه تیم ملی جام جهانی ۲۰۲۲ مقابل انگلیس به تن ملی پوشان نشست.

ایران در این بازی با لباس دوم قرمز رنگ خود گام به میدان گذاشت، لباسی که در کلیات و جزئیات مشابه لباس اول است و فقط رنگ زمینه متفاوت است. موارد و جزئیات باقی مانده از لباس تیم ملی که منتظر بودیم تا در مسابقه رسمی ببینیم معطوف به محل و نوع درج اطلاعات مسابقه روی پیراهن و همچنین فونت استفاده شده برای درج نام بازیکنان در پشت پیراهن بود.

اطلاعات بازی به صورت تمام نوشته با ترکیب نام دو تیم ENGLAND-IR IRAN در ردیف بالا، تاریخ ۲۱ NOV 2022 در خط وسط و نام شهر محل برگزاری DOHA در زیر آن و بدون پرچم دو کشور در زیر لوگوی فدراسیون درج شده بود. این فرمت پایه تعریف شده از سوی فیفا است که در همان محلی درج شده که آدیداس برای چاپ اطلاعات بازی در لباس ایران و سایر تیم های تحت پوشش این برند در جام جهانی ۲۰۱۸ استفاده کرده بود، البته ۴ سال پیش نوشته ها ظریف تر و با فونت رسمی آدیداس بود.

فونت استفاده شده برای نام بازیکنان هم دارای سورپرایز ویژه ای نبود و همانند شماره ها از فونت رایگان ویندوزی استفاده شده بود، اما نکته منفی عدم رعایت تناسب یکسان برای اندازه حروف بود به گونه ای که نام بازیکنانی که از تعداد حروف کمتری تشکیل شده بود با اندازه ای بزرگ تر از سایر بازیکنان نوشته شده بود.

هر چند به نظر می رسد پارچه به کار رفته در لباس تیم ملی با ایراداتی مثل خیس شدن بیش از حد و چسبیدن به بدن بازیکنان مواجه نیست اما برخی باگ ها در نصب لوگوی فدراسیون و مجید و عدم ترازی آن ها در لباس برخی بازیکنان وجود دارد.

مورد دیگری که به آن نقد جدی وارد است کیفیت پایین لوگوی فدراسیون درج شده روی لباس است، لوگوهای بافتی که در بعضی موارد نخ کش شده یا اضافه نخ دوخته شده آن بریده نشده و در بعضی موارد دیگر درست برش نخورده و گاها یک سمت آن فاقد خط مشکی حاشیه لوگو است!


ایران؛ یک بازی قرمز، دو بازی سفید

(۲۹ آبان ۱۴۰۱) ترکیب رنگ لباس تیم ها در کلیه بازی های مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مشخص شد.

فوتی هدلاینز به نقل از صفحه Wiki_Kits_BR ترکیب رنگی لباس تیم ها در مرحله گروهی جام جهانی را اعلام کرد که بر این اساس تیم ملی ایران در مسابقه مقابل انگلیس با ترکیب پیراهن، شورت و جوراب قرمز و در دو بازی بعدی مقابل ولز و آمریکا نیز با پیراهن، شورت و جوراب سفید به میدان خواهد رفت.

تیم ملی ایران در سه دوره قبلی حضور خود در جام جهانی در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ نیز دقیقا به همین شکل یعنی در دو مسابقه لباس سفید و در یک بازی لباس قرمز به تن داشته که در هر سه مرتبه استفاده ایران از لباس قرمز(مقابل مکزیک، آرژانتین و اسپانیا) با شکست همراه بوده است.

نکته دیگر اینکه تیم ملی در هیچ مسابقه ای ترکیبی از دو لباس خود را بر تن نمی کند، حال اینکه ولز در دو مسابقه(مقابل آمریکا و ایران) ترکیبی از لباس اول و دوم و انگلیس نیز در یک بازی(مقابل آمریکا) از شورت سفید به جای سرمه ای استفاده خواهند کرد.

لباس قدیمی با یک درجه افت کیفی!

(۱۹ آبان ۱۴۰۱) علیرغم وعده های پیشین سرپرست دبیرکلی و همچنین رئیس فدراسیون فوتبال مبنی بر اینکه تیم ملی در دو بازی دوستانه پیش از جام جهانی مقابل نیکاراگوئه و تونس با لباس جدید به میدان خواهد رفت، در کمال تعجب بازیکنان مقابل نیکاراگوئه همان لباس قدیمی را بر تن داشتند.

نکته عجیب دیگر تنزل کیفیت لوگوی فدراسیون به جنس برچسبی است، موضوعی که در دو بازی دوستانه مقابل اروگوئه و سنگال هم شاهد بودیم. این در حالی  است که نسخه های اولیه این لباس ها که در مقدماتی جام جهانی مورد استفاده قرار گرفت دارای لوگوهای بافتی فدراسیون بود.

با توجه به اینکه بازی مقابل تونس هم پخش تلویزیونی و پوشش رسانه ای ندارد، ما(و شاید حتی بازیکنان تیم ملی) لباس جدید را در روز اولین بازی تیم ملی در جام جهانی مقابل انگلیس خواهیم دید!


 

 

(بررسی نکات لباس تیم ملی برای جام جهانی ۲۰۲۲ به زودی در همین پست قرار می گیرد)

 

(۱۸ آبان ۱۴۰۱) نکات مثبت و منفی مراسم رونمایی از لباس تیم ملی ایران برای جام جهانی ۲۰۲۲

نکات مثبت:

نفس برگزاری مراسمی با عنوان رونمایی لباس تیم ملی

ایده قابل قبول نمایش لباس های تیم ملی در ادوار مختلف جام جهانی

 

نکات منفی:

اجرای ضعیف مجری مراسم و برخی ناهماهنگی ها بین عوامل برگزاری

سخنرانی های متعدد و نامرتبط با موضوع مراسم

عدم تاکید واضح بر لباس جدید تیم ملی به عنوان عنصر محوری این مراسم و مانور روی موارد نامربوط مانند انگشتر و …

عدم حضور نماینده شرکت تولیدکننده و طراح لباس برای تشریح جزئیات فنی و بصری لباس جدید

آگاهی سطحی و عدم تسلط عوامل فدراسیون، مجری و مسئولین برگزاری به موضوع لباس

استفاده از افراد فعال در حوزه پارکور و روپایی به جای بازیکنان تیم ملی برای مدل نمایش دهنده لباس جدید

استفاده از توپ قدیمی و مربوط به فوتبال ساحلی برای اجرای نمایش رونمایی از لباس جدید

استفاده مدل های نمایش دهنده لباس های ادوار جام جهانی از پیراهن های فیک (در ظاهر فقط لباس ۲۰۰۶ اورجینال به نظر می رسید)

عدم تمهیدات مناسب رسانه ای برای پوشش مراسم

مدیریت نورپردازی ضعیف و استفاده از آتش بازی در بدترین موقعیت ممکن

تکرار اجرای ضعیف قالی ها با موضوع جام جهانی و عدم توجه به جزئیات در آنها(عدم رعایت تناسب موضوعی و ابعاد در ترکیب المان ها و تصاویر)

تازگی نداشتن رونمایی از لباسی که قبلا به طرق گوناگون به نمایش در آمده بود

بازیکنان تیم ملی با لباس ۹۸

تیم کیتز – فدراسیون فوتبال در آستانه سالروز برد تاریخی ایران مقابل آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه تصویری از بازیکنان حال حاضر تیم ملی با لباس ایران در آن مسابقه منتشر کرد. سردار آزمون، اللهیار صیادمنش و پیام نیازمند بازیکنانی هستند که در این تصاویر لباس دوم قرمز رنگ تیم ملی ایران در جام … ادامه مطلب بازیکنان تیم ملی با لباس ۹۸

پوستر تیم ملی با لباس های کلاسیک

تیم کیتز – صفحه مجازی تیم ملی پوستر دیدار مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ مقابل ازبکستان را با ابتکاری جالب منتشر کرد. در این پوستر هفت بازیکن تیم ملی ایران هر کدام یکی از لباس های قدیمی تیم ملی را بر تن دارند. در این بین لباس سبز و قرمز خاطره انگیز انتخابی جام جهانی … ادامه مطلب پوستر تیم ملی با لباس های کلاسیک

چرا لباس تیم ملی والیبال بدون برند است؟

تیم کیتز – موضوعی که این روزها توجه علاقه مندان بحث لباس ورزشی و خاصه مخاطبان تیم کیتز را به خود جلب کرده استفاده تیم ملی والیبال ایران از لباس های بدون لوگوی تولیدکننده است، لباسی که برای اولین بار پس از سال ها لوگوی مجید روی آن به چشم نمی خورد. تغییر رئیس فدراسیون … ادامه مطلب چرا لباس تیم ملی والیبال بدون برند است؟

شاید شما دوست داشته باشید

اشتراک در
اطلاع از
21 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایولا حال کردم
نکات منفی حالمو بد کردن داشتم نگا میکردم

توپ جام جهانی قطر رو باید استفاده میکردن

خیلی هم عالی.
تیم کیتز عزیز، منتظر بررسی نکات مثبت و منفی پیراهن تیم ملی از طرف تیمتون هستیم.

درسته تو ایران حق کپی‌رایت رایت نمیشه ولی شرکت مجید هم تو بحث مارکتینگ، تصویر برداری و معرفی محصولات خیلی خیلی ضعیف هست هنوز به صورت درست تو سایت مجید برای فروش نیومده
-نمونه فونت لباس مشخص نشده؟
-لباس های تمرینی و پیش مسابقه و هتل رونمایی نشد؟

عدم حضورتولیدکننده و طراح!!!
بیاد که چه چیزی روتوضیح بده؟از کدوم ایده برای شکل گیری این طرح بگه؟ازپوست یوزپلنگ؟!یاازمدل دوخت ۸سال پیش نایک که امروزه اکثریتهای لیگ برترخودمون این مدل روباطرحهای بسیاربروزتری بعنوان پیراهن پیش بازی استفاده میکنندباطرحهای گرافیکی بسیارجذابتری در قسمت یقه آستین!بنده خداهاازچه چیزی میخوان صحبت کنم!یه قراردادی بسته شدازروی عافیت طلبی عده ای تن پرورکه براشون انقدغریب بودباچنتا برندباکیفیت حتی مذاکره کنن ودر این برهوت ذهنی یکی پیداشده مثل مجیدیه پیشنهادی داده که اصولادرقاموسش نمیگنجه اقلام رایگان بعنوان اسپانسرینگ بده ودرکارانجام شده قرارگرفته ومی ازاون یادم دستی ترین متریال ممکن ازسربی میلی همین دوتاکیت درپیتی قرینه سازی شده تو۵دقیقه و دادن فیفابرای کسب مجوز!من همه امیدم دراین مجمع اضدادکارلوس کی روش بودکه اون بدبختم واسه اینکه یه جام جهانی دیگه باشه تارزومش تکمیل بشه فعلا چشم روی هرکمبودی بسته ول ام ناکام حرفی نمیزنه ودلیل غیبتشم به احتمال غریب به یقین خرج نکردن اعتباربین المللی شه برای این آماتوریسم مطلق جهان سومی…بقول شاعرآنکه شیران رامیکندروبه مزاج،احتیاج است احتیاج است احتیاج!بهرحال یه جمله آشنایی وجودداره برای ما ایرانی ها که مدتهاست بگوشمون عادت دادیمش؛همینیه که هست…

گلر ها لباس ندارن؟؟!
حتما توی قطر هم باید منتظر ماه و خورشید و فلک با پالت کنتراس بالا باشیم

لباس گلر ها دقیقا همین لباسیه که بازیکنا میپوشن اما با رنگ مشکی

مرسی از اطلاع رسانی
همین که لباس بیرانوند و حسینی بازی با نیکاراگوئه نیست جای شکر داره

کیت گلری جالب بود
comment image

هرکس نظر خودش رو داره و نظر همه محترم ولی از نظر من فقط یه چندتا نگین و ظریف کاری نیاز داشت تا تبدیل بشه به لباس مجلسی

تبم کیتز ایتمی از بازی ایران انگلیس در فوتبال برتر پخش شده که خب به نظر ساخت و تدوینش نیاز به سرعت بالا و سیستم تاپ که قطعا داشتن همچین سیستمی با رندر بالا در جام جهانی و این سطح چیز عجیبی نیست
اما واقعا ایا در حوزه طراحی کیت، لوگو یا هر اثر هنری سرعت خلاقیت بنظر شما واقعا چطوری ممکنه ایا فقط با تمرین زیاد و داشتن یک سیستم خوب و اموزش یا استفاده از یک تیم قوی و برنامه ریزی صحیح..؟
درمورد اسکوربرد نتیجه واقعا هنوز برام سواله که چرا رو خود تصاویر طراحی اصلی قرار نگرفته باید به اجبار شاهد یک طراحی ضعیف باشیم..؟

باز هم شرمنده که همیشه تنها رسانه هنری ما شمایید و سوالامون زیاد
ممنون میشم نظرتون بدونم

سلام.گرافیک خیلی خیلی دنیای بزرگیه که میشه گفت هنوز هیچکس به تهش نرسیده و هر روز در حال پیشرفته.اما درباره امکانات باید گفت که شاید امکانات باعث بیشتر شدن کیفیت بشه اما از نظر انسانی در گرافیک همه کسایی که علاقه واقعی دارن میتونن موفق میشن .بچه هایی از همین کشور خودمون بودن که با استفاده از اموزش های یوتوب به رسانه های بزرگ مثل۴۳۳ رسیدن

ترکیب رنگی لباس ها برای بازی برزیل کامرون عجیبه!!!!

شما خودتون با ترکیب رنگ یک دست تیم پیراهن شورت ورزشی و جوراب موافقید
یا ترکیب رنگی جدید و هرکدوم متفاوت
فکر کنم ترکیب یک دست کمک کنه به بهتر دیده شدن اون مسابقه پرسش اینه؟!

لطفا به کیت گلری هم اشاره کنید که با دو رنگ فسفری و مشکی رونمایی شده بود و در نهایت آبی بود!

دورنمای طراحی کیت اونقدرام که فکر میکردم افتضاح نبود ولی فونت به معنای واقعی کلمه افتضاح بود
هیچ تیمی در هیچ سطحی الان از این نوع فونت های ساده و زشت استفاده نمیکنه

تیم کیتز چون در ادوار گذشته بعد جام جهانی تیم ملی از همون طرح جام جهانی برای رقابت های اسیاش استفاده کرده بود اشاره به طرح الشپرت و یوز که فقط تغییرش پر رنگ تر شدن طرح بود یعنی باز شاهد همین لباس هستیم با کمی تفاوت یا نه؟؟
تیم هایی مثل قطر و ژاپن چی هر سال تیم های ملی کیت جدید باید معرفی کنند؟؟
چون اسیا سال ۲۰۲۳
و خب نمونش همین کانادا که هیچ طراحی خاصی توسط نایک برای جام جهانی نداش؟؟
T H A N K Y O U
T E A M – K I T S

این پترن یوزپلنگ نبود مال پلنگ بود…