این شما و این گرانترین لباس تاریخ

توسط

(به روز رسانی ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) تیم کیتز – پیراهنی که دیگو مارادونا گل معروف “دست خدا” را با آن به ثمر رسانده بود با قیمت نهایی ۷.۱ میلیون پوند(۷.۱۴۲.۵۰۰ پوند) معادل ۸.۹ میلیون دلار در حراج ساتبی به فروش رفت و به گرانترین لباس تاریخ فوتبال تبدیل شد.


جنجال حراج پیراهن معروف مارادونا؛ یک لباس و چند داستان خواندنی

(۲۵ فروردین ۱۴۰۱) چند روز قبل اعلام شد که پیراهن دیگو مارادونا اسطوره تاریخ فوتبال مربوط به مسابقه به یادماندنی آرژانتین مقابل انگلیس در روز ۲۰ آوریل(۳۱ فروردین ۱۴۰۱) با رقم پایه ۴ میلیون پوند به حراج گذاشته خواهد شد.

در خبرها اعلام شد استیو هاج یکی از بازیکن تیم ملی انگلیس در مسابقه معروف جام جهانی ۱۹۸۶ مقابل آرژانتین پیراهن مارادونا که از وی گرفته بود را در حراج ساتبی به فروش خواهد گذاشت.

پس از انتشار این اخبار همسر سابق و دختر مارادونا به آن واکنش نشان داده و مدعی شدند پیراهنی که قرار است به حراج گذاشته شود پیراهنی نیست که مارادونا هنگام به ثمر رساندن دو گل معروف خود(یک گل با دریبل بازیکنان انگلیس از وسط میدان و دیگر گل “دست خدا” که با دست به ثمر رسید) به تن داشته، در واقع پیراهن مذکور مربوط به نیمه اول مسابقه با انگلیس است در حالی که دو گل مارادونا در نیمه دوم به ثمر رسید.

اصالت لباسی که هاج در اختیار دارد توسط شرکت های آنالیز تصاویر تایید شده و سایت حراجی ساتبی که قرار است این پیراهن را به فروش بگذارد با استناد به تاییدیه های این شرکت مدعی شده که پیراهن مذبور مربوط به نیمه دوم بازی است.

اما لباس آبی رنگ آرژانتین در این مسابقه فارغ از نتیجه و اتفاقات بازی، خود دارای داستان جالبی است که مرور آن خالی از لطف نیست؛ بازیکنان آرژانتین در مسابقه مرحله یک هشتم نهایی مقابل اروگوئه لباس های آبی نخی را بر تن کرده بودند، لباس هایی که به عقیده کارلوس بیلاردو سرمربی وقت آرژانتین به دلیل وزن بالا در گرمای شدید مکزیکوسیتی برای بازیکنان آزار دهنده بود. از این رو از مسئولان شرکت لو کوک اسپورتیف تامین کننده لباس آرژانتین درخواست کرد پیراهن های سبک تری را جایگزین کنند که با توجه به فرصت کم تا دیدار با انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی امری غیر ممکن به نظر می رسید.

در فاصله سه روز تا بازی با انگلیس بیلاردو به روبن موسکلا(موشلا) از اعضای کادر فنی خود ماموریت داد تا مغازه های پایتخت مکزیک را برای یافتن پیراهنی مناسب جستجو کند. موسکلا با دو پیراهن آبی متفاوت نزد بیلاردو رفت که آنها را وزن کردند اما در انتخاب یکی از آن دو تردید داشتند که در این بین دیگو مارادونا آنجا حاضر شد و یکی از پیراهن ها را انتخاب کرد و گفت “این پیراهن خوبی است، ما انگلیس را با آن شکست خواهیم داد.”

موسکلا با مراجعه مجدد به فروشگاه ۳۸ پیراهن از مدل منتخب را خریداری کرد، پیراهن های خام که با تلاش فراوان چند لوگوی فدراسیون فوتبال آرژانتین برای آن طراحی و روی آن دوخته شد. علاوه بر این لوگوی برند تامین کننده لباس آرژانتین در آن زمان (le coq sportif) نیز روی آن گلدوزی و شماره های نقره ای که برای لباس های فوتبال آمریکایی مورد استفاده قرار می گرفت نیز در پشت این پیراهن خاص آرژانتینی ها درج شد.

عنوان گرانترین پیراهن فوتبال جهان در حال حاضر متعلق به پیراهن پله اسطوره برزیلی فوتبال در مسابقه فینال جام جهانی ۱۹۷۰ است که در سال ۲۰۰۲ با قیمت ۱۷۵۷۵۰ پوند در حراجی کریستی لندن فروخته شد.

شاید شما دوست داشته باشید

۱ دیدگاه
  1. Arash
    پاسخ

    یه پست خواندنی و درجه یک. درود بر تیم کیتز. امیدوارم پست‌هایی اینچنین بیشتر در سایت منتشر بشه

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.