۱۰ توپ خاطره انگیز تاریخ فوتبال

توسط

تیم کیتز – در این پست نگاهی به ۱۰ توپ خاطره انگیز رقابت های باشگاهی و جام جهانی در تاریخ فوتبال به انتخاب ساکر بیبل خواهیم داشت.

توپ جام جهانی ۲۰۰۶ (adidas +Teamgeist)

تیم گایست اولین توپی بود که با ساختار متفاوت با توپ های ۳۲ تکه قبلی با پنل ۱۴ تکه تولید و مورد استفاده قرار گرفت. همین تغییر ساختار موجب شده بود تا مسیر حرکتی توپ روی هوا غیر قابل پیش بینی تر از گذشته باشد.

توپ لیگ برتر انگلیس فصل ۱۲-۲۰۱۱ (Nike Seitiro)

سیتیرو اولین توپ پس از سال ۲۰۰۳ بود که طراحی مدور معروف T90 نایک را بر روی خود نداشت و با یک ترکیب گرافیکی جدید عرضه شد. یکی از آخرین و به یادماندنی ترین صحنه های ثبت شده از این توپ گل قهرمانی منچسترسیتی در فصل ۱۲-۲۰۱۱ توسط آگوئرو بود.

توپ جام جهانی ۱۹۹۸ (adidas Tricolore)

“سه رنگ” اولین توپی در تاریخ جام های جهانی بود که با ترکیب رنگی و غیر سیاه و سفید عرضه می شد. این توپ برای ما ایرانی ها یادآور دیدارهای خاطره انگیز تیم ملی مقابل آمریکا، آلمان و یوگسلاوی و همچنین مسابقه فینال بین فرانسه و برزیل است.

توپ جام جهانی ۲۰۰۲ (adidas Fevernova)

فورنووا اولین توپ جام های جهانی بود که از الگوی طراحی سنتی توپ های تانگو آدیداس فاصله گرفت و با طراحی جدید تصویر متفاوتی از توپ فوتبال را به نمایش گذاشت.

توپ لیگ قهرمانان اروپا ۰۳-۲۰۰۰ (adidas Finale)

اولین توپ با طراحی ستاره ای که آدیداس در آغاز قرارداد خود به عنوان تامین کننده توپ مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۰ معرفی کرد، طرحی که تا امروز ساختار کلی آن به عنوان هویت مسابقات حفظ شده و تنها رنگبندی آن هر ساله تغییر می کند.

توپ لیگ برتر انگلیس فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۵ (Mitre Ultimax)

اولتیماکس تولید شده توسط شرکت میتره(مایتره) رکورد طولانی ترین دوره استفاده از یک توپ را به مدت ۵ فصل به خود اختصاص داده است. این توپ همچنین به عنوان یکی از سریعترین و دقیق ترین توپ های تاریخ فوتبال شناخته می شود.

توپ لیگ برتر انگلیس فصل ۰۵-۲۰۰۴ (Nike Total 90 Aerow)

توتال ۹۰ آیرو از آن توپ هایی است که به واسه نوع خاص طراحی و ترکیب رنگی اش به خوبی در ذهن فوتبالدوستان نقش بسته است، توپی که تا چهار نسل با تغییرات جزئی تداوم پیدا کرد.

توپ جام جهانی ۱۹۷۰ (adidas Telstar)

تلستار اولین توپ با ساختار ۳۲ تکه شش ضلعی و پنج ضلعی متشکل از ۲۰ تکه شش ضلعی و ۱۲ تکه پنج ضلعی است که تا امروز به عنوان نماد و تعریف عمومی فوتبال در جهان شناخته می شود. هدف از طراحی سیاه و سفید قابل تشخیص بودن آن در تلویزیون های سیاه و سفید عنوان شده است.

توپ لیگ برتر انگلیس فصل ۰۲-۲۰۰۰ (Nike Geo Merlin Vapor I)

ژئو مرلین اولین توپی است که نایک برای استفاده در مسابقات لیگ برتر انگلیس در آغاز قرن جدید طراحی و تولید کرد، توپی که درطول ۲ سال استفاده ۱۹۹۲ گل از جمله ده هزارمین گل تاریخ لیگ برتر انگلیس توسط لس فردیناند با آن به ثبت رسید.

توپ جام جهانی ۱۹۷۸ (adidas Tango)

تانگو با طراحی ارائه شد که شاکله کلی آن تا سال ۲۰۰۲ تغییری نکرد و در طول این ۲۴ سال لحظات خاطه انگیز و بیادماندنی را در ذهن فوتبالدوستان به جا گذاشت.

 

ساکر بیبل همچنین در انتهای این فهرست از برازوکا(آدیداس)، دلتا و پرو مکس(میتره)، توتال ۹۰ اومنی و تریسر(نایک) به عنوان دیگر گزینه های شایسته حضور در بین ۱۰ توپ خاطره ساز یاد کرد.

شاید شما دوست داشته باشید

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تی ۹۰ رو میبینم یاد دریبل های رونالدینیو توی بارسا می افتم… پیر شدیما…!!