جامی بس زیبا که به دل نمی نشیند!

توسط

تیم کیتز – جام قهرمانی رقابت های لیگ برتر فوتسال ۱۳۹۸ که در سال ۹۹ به پایان می رسد بر خلاف ادعاهای مطرح شده در سالیان گذشته یک جام با طراحی اختصاصی و یا حتی ورزشی نیست.

کاپ قهرمانی جدید لیگ برتر فوتسال در واقع یک جام ۴۳۶۰ گرمی از جنس مس و فیروزه است که تحت عنوان “سنگاب فیروزه کوبی آقاجانی کد ۴۴” همین حالا در سایت دیجی کالا به قیمت ۳ میلیون و ۹۴۹ هزار تومان از سوی هر شخصی قابل خرید است!

هر چند استفاده از آثار سنتی که ریشه در تاریخ، فرهنگ و هنر غنی این سرزمین دارد امری بسیار پسندیده و با ارزش است، اما باید این موضوع را در نظر گرفت که این جام قرار است در ویترین یک باشگاه ورزشی خودنمایی و حس مرتبط با ورزش را به بیننده انتقال دهد و قرار نیست در گوشه ای از پذیرایی منزل به عنوان یک ابزار تزئینی مورد استفاده قرار بگیرد!

به نظر می رسد استفاده مستقیم از این مصنوعات سنتی برای یک رقابت ورزشی برخاسته از نگاه سطحی و ساده انگاری دست اندرکاران مربوطه است، حال اینکه این هنرهای زیبا باید به عنوان منبع الهام بخش طراحی جام هایی مورد بهره برداری قرار بگیرد که به طور اختصاصی برای اهدا به یک تیم ورزشی طراحی می شود.

از سویی استفاده از فونت نستعلیق برای عنوان و عبارات نوشته شده روی پلاک نصب شده روی پایه این کاپ نگاه و رویکرد سطحی در پس انتخاب کل اثر را بیش از پیش نمایان می کند.

جام قهرمانی لیگ برتر فوتسال ۱۳۹۸ در حالی به سنگاب فیروزه کوبی بازاری تغییر وضعیت داده که سازمان لیگ فوتسال در دی ماه سال ۹۶ از یک جام قهرمانی اختصاصی و برای فصل بعد از آن در اسفند ماه ۹۷ از یک کاپ قهرمانی اختصاصی دیگر برای لیگ برتر فوتسال رونمایی کرده بود.

در هنگام معرفی جام سال ۹۷ روی این موضوع تاکید شده بود که طرح این جام همانند دیگر لیگ های تحت پوشش فدراسیون در سال های آتی ثابت و بدون تغییر خواهد بود، وعده ای که حتی برای یک سال هم به آن عمل نشد!

شما یک جام با درجه زیبایی بالا و طرح عامیانه را بیشتر می پسندید یا جامی با درجه زیبایی کمتر و طرح اختصاصی مرتبط با رشته ورزشی؟

شاید شما دوست داشته باشید

۳ دیدگاه
 1. amir
  پاسخ

  آخه به شما چه ربطی داره بیشعورها؟؟؟؟ مهم جامعه محترم فوتسال ایران هست که این جام شکیل و با هویت ایرانی را پسندیده اند

  • A.V
   پاسخ

   امیر آقا میشه بهتر و مودبانه تر هم نقد و حرفتون رو بزنید…

 2. A.V
  پاسخ

  جام خیلی شکیل و زیباست واقعا. من که مجذوب شدم یکی برا خونمون میخرم!!
  گفتم خیلی زیباست ولی کی این حجم آماتوری تموم میشه خداداد!

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.