دروازه بان ها می توانند لباس هم رنگ بپوشند؟

توسط

تیم کیتز – تقابل مس رفسنجان و استقلال یک مورد قابل توجه در خود داشت و آن استفاده دروازه بان هر دو تیم از لباس یکدست سفید بود.

در چندین و چند مسابقه لیگ شاهد تداخل رنگی لباس دروازه بان ها با یکدیگر و همچنین با داور مسابقه بودیم که جلب توجه و ایجاد سوال می کرد، اما به نظر می رسد این مورد در قوانین لیگ قید نشده و یا قید شده و بعضا رعایت نمی شود.

اما قوانین فیفا به عنوان استاندارد پایه و عمومی فوتبال در این باره چه می گوید؟؛ طبق مواد قید شده در فهرست قوانین فیفا برای لباس و تجهیزات تیم ها، لباس دروازه بان یک تیم باید به طور واضح از بازیکنان تیم خودش در داخل و خارج زمین، بازیکنان تیم مقابل در داخل و خارج زمین، دروازه بان تیم مقابل و داوران متمایز و قابل تشخیص باشد.

همچنین در همین بند آمده که لباس همه دروازه بان های یک تیم باید یکسان و مشابه همدیگر باشد، موردی که به واسطه انتخاب لباس خودسرانه برخی دروازه بان ها به دفعات شاهد نقض آن در فوتبال ایران بوده ایم.

جهت حصول اطمینان از اینکه تداخل رنگی در این مورد رخ ندهد فیفا تیم های تابع خود(تیم های ملی) را ملزم به تدارک لباس اضافه برای دروازه بان با ترکیب رنگی متفاوت در هر مسابقه کرده است.

به نظر می رسد وضع قوانین داخلی هر کشور بر عهده فدراسیون و سازمان برگزار کننده لیگ در آن کشور است و از این رو شاید به دلیل کم بودن احتمال برخورد مستقیم دروازه بان های دو تیم با یکدیگر و داوران در جریان بازی این مورد در فوتبال ما نادیده گرفته می شود، هر چند موضوع تداخل رنگی لباس تیم ها در سطح های پایین تر به دلیل محدودیت امکانات مورد اغماض قرار می گیرد، اما چنین اتفاقی در بالاترین سطح فوتبال کشور قابل قبول نیست.

شاید شما دوست داشته باشید

۷ دیدگاه
 1. حسن لایی خور
  پاسخ

  لیگمون گنگش بالاس 😆

 2. مهدی
  پاسخ

  تیم کیتز همش دنبال داستانیا
  حالا بعد یه عمری سید حسین حسینی افتخار داد لباس با اسپانسر باشگاه رو پوشید دیگه به رنگش گیر نده 😂

 3. محمد مبین
  پاسخ

  سلام.
  لطفا کیت های جدید سپاهان رو بررسی کنید.

  • ادین ژکو
   پاسخ

   شده داداش

   • امیر
    پاسخ

    پیراهن دروازه بانی مس شبیه پیراهن تیم ملی آلبانیه فقط سفید شده

 4. امیر
  پاسخ

  شبیه پیراهن آلبانی برای یورو ۲۰۱۶ مال مس

 5. اللهیار
  پاسخ

  رنگ سفید پیراهن دروازه بان استقلال با رنگ سفید شورت دروازه بان مس و بالعکس رنگ سفید شورت دروازه بان استقلال با رنگ سفید پیراهن دروازه بان مس شبیه هم هست.قرینه جالبی شده حتی اگه به چشم نیاد

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.